4 מוזיאונים מיוחדים בגליל העליון

17 אוג 4 מוזיאונים מיוחדים בגליל העליון

חוויה מרתקת של למידה, התבוננות בממצאים שלא יסולאו בפז תוך תחושה של נסיעה בזמן. בואו להכיר ארבעה מוזיאונים שיעניקו לכם ידע, עניין והתנסות מעניינת שלא תשכחו:

1) "מוזיאון האדם הקדמון", מעיין ברוך: המוזיאון מציג מבחר מהאוסף הפרהיסטורי הגדול שנאסף על-ידי אמנון אסף וחברי הקיבוץ בעמק החולה במשך שנים רבות.

האוסף כולל ממצאים מתחילתו של הישוב בעמק, לפני 780,000 שנה ועד 6000 שנה בערך- עת נמצא לראשונה הכתב בחפירות ומתחילה ההיסטוריה.

באוסף מוצגים גם ממצאים מהתקופה ההיסטורית,  אשר נאספו באדמות מעין-ברוך, בעיקר במערות קבורה רבות הנמצאות בקרבת המוזיאון, לתקופותיהן השונות.

בסוף התצוגה נמצא אוסף אתנוגרפי- כלים בני זמנינו, המשמשים עד היום שבטים ואנשים ברחבי העולם. הממצאים העתיקים לצד האוסף האתנוגראפי יוצרים יחד תמונה רחבה של העולם הקדום, ובכך מאפשרים היכרות מוחשית עם אורחות החיים של האדם הקדמון למגוון המבקרים.

2) "המוזיאון הפתוח לצילום", תל-חי: ממוקם בלב ליבו של גן התעשייה תל-חי, והוא היחיד בארץ המוקדש כולו לצילום, ומוצגות בו תערוכות של טובי הצלמים בארץ ובעולם.

במוזיאון חמש גלריות המציגות תערוכות מתחלפות וחושפות את הצילום על כל היבטיו – אמנותי, תיעודי, טכני ודיגיטלי. בנוסף, מצויים במוזיאון אוספי צילום מופלאים של ארץ ישראל ההיסטורית וכן אוסף מצלמות מכל הזמנים.

3) "מוזיאון הרעות", מצודת כ"ח: הביקור נפתח בצפייה בריאיון מצולם עם הסופר והמשורר חיים גורי על ההשראה שקיבל מן הקרב השני לכתיבת שיר הרֵעוּת. הפרק אחריו עוסק במרד הערבי שהתרחש בשנים 1936-1939. בהמשך תוצג ראשיתה של מלחמת העצמאות בגליל. בחלק זה יזכו המבקרים למפגש בלתי אמצעי עם כל מהלכי הקרב. זהו המוזיאון הראשון בישראל בו מיושמת טכנולוגיה חדשנית שנקראת "מציאות רבודה" (Augmented reality)-  במרכז החדר ניצב שולחן ועליו מפה של הגליל עם המצודה. בעזרת טאבלטים אותם מכוונים אל השולחן, "עולה" המצודה במופע של תלת ממד והקרב מתעורר לחיים, כשהמבקר הופך לחלק מההוויה ו"משתתף" בקרב.

בסוף המסלול ניצב קיר ההנצחה לכ"ח הנופלים. לכל אחד מהחללים מוקדשת במוזיאון מגירת הנצחה אישית בה נשמרים החפצים. חלקם שולבו בתצוגה כדי להראות באנושיותם הפרטית את הצעירים אשר הפכו במותם לגיבורים לאומיים.

4) "מוזיאון בית השומר", כפר גלעדי: "בית ראשונים" הוא מבנה קומותיים מרשים מאבן בזלת. בקומת הקרקע היו חדר אוכל ומטבח, מאפייה, מחסן בגדים ומזכירות. בקומה העליונה שוכנו הילדים, החברים וגם העולים החדשים.
גם מבנה המחלבה בנוי אבני בזלת. תוצרת המחלבה סיפקה ויטמינים לילדי הקיבוץ, כדי שיגדלו בריאים. בין השאר, ייצרו שם את גבינת ה'ברינזה' המפורסמת מגבינת צאן.

ה'סליק' הראשון נחפר בשנת 1922, בקצה המזרחי של הקיבוץ, מתחת לאורוות הסייחים. 'סליק ההגנה': גם הסליק הזה נחפר מתחת לבתי הקיבוץ בלי ידיעת החברים.

בשנת 1996 הוחלט בקיבוץ, בסיוע ה'מועצה לשימור אתרים', לפתוח את הסליק לקהל הרחב. טיפ קטן: אל תנסו למצוא את הכניסה לסליק, לא תצליחו.לחצו V על הסינון כדי להוסיף/להוריד נקודות עניין

הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן