2 אתרים ארכיאולוגיים בגולן שחייבים לבקר בהם

21 אוק 2 אתרים ארכיאולוגיים בגולן שחייבים לבקר בהם

רמת הגולן מציעה שפע של חוויות ודברים שכדאי לכם לעשות ולנסות, והאתרים הארכיאולוגיים השוכנים בה הם כמובן חלק בלתי נפרד ממנו. מצאנו עבורכם 2 אתרים שאסור לפספס:

1) גלגל רפאים: מעגל אבנים ומונומנט מגליתי עתיק הנמצא בקרבת מושב יונתן וכ-16 קילומטרים מזרחית לחופה הצפוני של הכנרת.

האתר בנוי כקומפלקס העשוי מיותר מארבעים ושניים אלף אבני בזלת המסודרות במעגלים. במרכז האתר בנוי תל אבנים בגובה של כ-6-5 מטרים, המוקף מספר שכבות מעגליות של מצבורי אבנים. חלקן יוצרות מעגל מושלם וחלקן פתוחות. היקפה של החומה החיצונית ביותר קרוב לחצי קילומטר וקוטרה הוא יותר מ-150 מטרים. ככל הנראה, המקום נבנה לקראת סוף התקופה הכלקוליתית בארץ ישראל, וחוקרים מעריכים שנבנה באלף השלישי לפנה"ס ונוסף אליו מתחם קבורה באלף השני לפנה"ס.

ישנן השערות שונות אודות הייעוד והמטרה לשמה נבנה האתר, החל מלוח שנה קדום המבוסס על השמש ועד קבר או אתר פולחן.

בעברית נקרא האתר "גלגל רפאים" משום שעל פי המקרא היו הרפאים תושביו הקדמונים של אזור הבשן – הגולן המודרני, שבו שוכן האתר, עם של ענקים שכינויים המקראי היה "רפאים". בשל כך, לדעת אנשים דתיים מסוימים, נוצר המקום על ידי ענקים, ומהווה הוכחה לפעולתם של ענקים באזור.

בערבית נקרא המקום "רוג'ם אל הירי", שפירושו "גל האבנים של חתולי הבר", ומקור שם זה אינו ידוע. השם נגלה לחוקרים רק לאחר מלחמת ששת הימים בזכות מפות ישנות של האזור שבהן מצוין שם זה, שהושארו לאחר נסיגת הסורים וכיבוש הגולן.

בשל גודלו ובשל היותו ממוקם באזור מישורי שאין בו הרים או גבעות, ניתן לצפות באתר במלוא גודלו רק במבט מן האוויר.

במוזיאון העתיקות של הגולן נמצא דגם מדויק של גלגל רפאים, המלווה במצגת שבה אפקטים קוליים וצבעוניים, וכן הסבר בשבע שפות על מהות המקום.

2) כפר עקביה: הכפר היה יישוב יהודי מתקופת המשנה והתלמוד שהתקיים בגולן.

היישוב נזכר בתלמוד הירושלמי, בקשר לאמורא מהדור החמישי אבא בר כהן. בפסיפס בית הכנסת העתיק בחמת גדר צויין כי אחד מהתורמים למבנה הוא מ"(כ)פר עקביה".

אתר זה נקרא על ידי ועדת השמות הממשלתית בשם "עין עקוב", בו מתחיל כיום שביל הגולן.

הצעת הזיהוי המקובלת כיום ל"כפר עקביה" היא בכפר הסורי הנטוש כפר עקב, בסמוך למושב רמות של ימינו השוכן בשיפולי מרכז הגולן, לחופה הצפוני מזרחי של הכנרת.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן