תל חצור – עושר קדום

31 אוק תל חצור – עושר קדום

קיבוץ גונן שוכן בחלק הצפון מזרחי של עמק החולה. באלכסון משם, בחלק הדרום מערבי של עמק החולה שוכן תל עתיקות, שפעם שכנה בו עיר משגשגת. מה זה פעם אתם שואלים? פעם זה לפני כ- 4000 שנה…

עושר רב בעיר הקדומה
העיר חצור הגלילית, שקמה כמעברה בשנת 1953, הוקמה בקרבת חצור הקדומה. אך, אם חצור הגלילית הוקמה כמעברה בעלת מספר קטן מאוד של אנשים, הרי שכבר באלף השנייה לפנה"ס הייתה העיר חצור מקום הומה אדם ומשגשג בעושר, ומנה כ-20,000 תושבים.

העושר של העיר חצור נבע בזכות היותה בנויה על אם הדרך של המסחר שבין פיניקיה וסוריה, אסיה הקטנה ומסופוטמיה שבצפון לבין מצרים העתיקה שבדרום. כמו כן, אדמות עמק החולה נודעו כאזור פורה במיוחד כבר בימים ההם.

שרידי העושר שנותרו מאז
עושרה של העיר חצור משך אליה אנשים מכל התרבויות, וכך אפשר לראות שרידים רבים, המעידים על שלטון קבוצות שונות בעיר, או בחלקים ממנה.

מה תראו כיום בתל חצור?

 • ארמון כנעני
  המבנה שימש את מלכי חצור העתיקה במאות ה-13 וה-14 לפהנ"ס. הוא נמצא היום תחת גג, כדי לשמר את השרידים שנותרו ממנו. ניתן לראות בו מדרגות ובסיסי עמודים וגם במת פולחן.
 • שער שלמה
  שער זה הוא חלק מחומה – והמבנה כולו מתוארך למאה ה-10 לפנה"ס. מבנה דומה ניתן לראות גם במגידו ובגזר; מדובר בשני קירות עם רווח ביניהם, ובין הקירות קירות קטנים יותר, המחלקים את החומה לחדרים פנימיים. בחלק הדרומי של החומה, שוכן שער של מקדש כנעני.
 • מפעל מים
  זוהי אולי גולת הכותרת של הביקור בתל חצור. תכליתו של מפעל המים העצום והמשוכלל הזה היא לספק מים ביום יום לאלפי התושבים, כמו גם להמשיך לספק מים, בימי מצור, אם תהיה מלחמה. הקמת המפעל הגדול מיוחסת למלך אחאב, הידוע בעיקר בזכות נישואיו לאיזבל המפוקפקת, שהביאה את עבודת הבעל לעם ישראל, ונלחמה מלחמת חורמה באליהו הנביא.
 • מצודה ישראלית ובמת פולחן
  מבנה גדול, שבזכות בנייתו המצוינת נשתמר היטב. המצודה מיוחסת גם היא למלך אחאב. במצודה תפגשו גם במת פולחן גדולה ומרשימה.
 • מבני מגורים ומחסנים
  המבנים והחדרים השונים כאן שימשו בעיקר את תושבי העיר למגורים, והם מתוארכים למאה ה-8 לפנה"ס.
 • מעבר בין העיר התחתונה והעליונה
  העיר חצור הגדולה הייתה בנויה משני מפלסים לאורך התקופות השונות. ניתן לראות כאן מדרגות שהיוו את המעבר בין הערים, וגם כאן מחכה במת פולחן גדולה עשוית בזלת.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן