שצף קצף של מפלים

16 ינו שצף קצף של מפלים

החורף מביא אתו קור וגשם. והגשם מביא אתו מים. מים רבים ושוצפים. המים יכולים לזרום בשקט בתוך ערוץ קטן, ויכולים גם להשמיע רעש רחש גדול, בהתנפצם על סלעים משוננים, או בנופלם מגובה, לתוך אגן מים, או בהמשיכם בזרימתם בנחל שוצף וגועש. כאשר המים נופלים כך, בין אם מדובר בנפילה מגובה רב, או מגובה בינוני – אזי נוצר מפל. ומפלים, יפה ומשובב לראות גם בקיץ, בנחלים שזרימתם כל השנה; אך, יפה כפליים לראות מפל בעונת החורף, המביאה עמה גשמי זעף וגשמי ברכה.

לא הרחק מנופי גונן, שוכנים להם מספר מפלים, הנה שניים מהם – נהדרים ושוצפים כל ימות השנה, ובעיקר בחורף:

מפל נחל חרמון (הבניאס)
בשמורת הבניאס נמצא מפל מרשים. המפל עצמו הוא חלק ממסלול נחל החרמון. הנחל זורם כל ימות השנה, ומימיו קרים קרים, שכן מקורותיו מהחרמון, ובחרמון… קר! זהו המפל שעוצמת זרימתו היא החזקה ביותר בישראל, ונפילת המים היא מגובה של 10 מ' – אכן מפל מרשים ביותר. המים נזרקים בעוצמה רבה לתוך ברכה מוקפת בירוק עד, וממשיכים לזרום בנחל הבניאס, עד שיתחברו בעמק החולה עם נחל דן, ואזי ימשיכו המים בזרימתם לנהר הירדן. אל המפל מגיעים אחרי מעבר בגשר התלוי, העובר מעל הבניאס, ובהגיעכם קרוב קרוב אל המפל, תוכלו לעמוד על מרפסת עץ, ולהביט ולשמוע את רחשי המפל המתנפץ, וכמובן גם להירטב קצת.
מפל סער
כמה דקות בלבד משמורת הבניאס, נמצא מפל שהוא גם חלק ממסלול מרהיב, העובר בנופי הגולן הבזלתיים, אך ניתן להגיע אליו גם בפשטות עם הרכב; להחנות בחנייה מסודרת, ולצעוד צעדים ספורים אל עבר התצפית, שתפגיש אתכם עם מפל סער. מימיו של מפל סער מתנפצים במרץ אל ברכה עמוקה, מגובה של כ-20 מ'.   בערבית שמו של המפל הוא: עד'יר של חמאם, ותרגומו החופשי בעברית: וילון רסיסי המים של המרחץ. ואכן, בימות החורף הגשומים, ובתחילת האביב, כאשר גם השלג המפשיר מצטרף לזרימה השופעת של נחלי האזור, המגיעים ומתנפצים להם במפל סער הגועש – תוכלו לקבל רסיסי מים רבים, כיאה לווילון רסיסי מים של בית מרחץ.לחצו V על הסינון כדי להוסיף/להוריד נקודות עניין

הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן