עם הסתיו חזרו הציפורים

עם הסתיו חזרו הציפורים

24 ספט עם הסתיו חזרו הציפורים

כאן בנופי גונן, ובעמק החולה בכלל – בתקופת הסתיו מלאת השינויים, צריך רק לשאת עיניים למרום – והציפורים פשוט מגיעות. חסידות – שחורות ולבנות. עומדות בביצות האזור על רגל אחת אדומה ארוכה, מקורן האדום גם הוא, מתנוצץ אל מול שמש הערביים; ולפתע עובר דבר מה שמפחיד אותן, וכולן כאחת פורשות כנפיים. החסידות השחורות – כנפיים שחורות ובטן לבנה ויפה. והחסידות הלבנות – כמעט הפוכות מאחיותיהן השחורות האציליות, בעלות כנפיים לבנות ונוצות תעופה שחורות. עפות כולן ביחד, מתרחקות מספר מטרים בלבד, נרגעות ונוחתות להן שוב על רגלן, לנוח מול ריצוד השמש על המים הרדודים של הביצה.

גם קורמורנים רבים שחורים ויפים אפשר לראות כאן במעופם בשמי התכלת, או יושבים אחד אחד כמו בציור על חוט חשמל, או פורשים כנפיהם לייבשן בשמש, אחרי טבילה מרעננת בנחלי הסביבה. גם הרבה דיות עפות כאן בסתיו, וסוגים רבים של עיטים יש כאן – בינוניים וגם גדולים, חגים באוויר, וצוללים לפתע להרים במקורם דג מפרפר מבריכת הדגים. חלקם בלהקות גדולות, וחלקם מעדיפים את הבדידות היחסית, על פני חיי החברה התוססים.

הדיות והעיטים וגם הקורמורנים והסוגים הרבים של הברווזים, העפים עם גופם הגוץ למרחקים עצומים מאירופה המתקררת ועד אפריקה המתחממת – את כל אלה מקבלים חקלאי האזור בנחת ובאהבה. אולם, את הלהקות הגדולות והיפיפיות של ציפור אחרת , גדולה פי כמה מכל השאר. מצחיקה מכל השאר, אבל שגם זוללת הכי הרבה דגים מכל השאר – הרי היא השקנאי המופלא; מקבלים החקלאים בפחות נחת מאשר את שאר הציפורים הנודדות, החולפות כאן בעת הסתיו.

וזאת מכיוון שהשקנאים המופלאים, שפרט אחד מהם יכול להגיע ל-10 ק"ג, והם בעלי מוטת כנפיים הנפרשת ברוב תפארת גוצית לכמעט 3 מטרים – השקנאים האלה כאשר הם פותחים את השק הצהוב והענק שנח להם מתחת למקורם, מסוגלים לבלוע כמות אדירה של דגים כל אחד, באופן שעלול לחסל כליל את הדגה במאגרי הדגים של החקלאים; ועם חיסול הדגים, גם את חיסול הפרנסה. זוהי הסיבה שבתקופה שבין ספטמבר לנובמבר, בה חולפים בישראל כל השקנאים של אירופה, בדרכם לאפריקה החמה – תשמעו כאן בעמק החולה ואזור נופי גונן הקסומה – לא מעט יריות באוויר לעת ערב, המבריחות את השקנאים החמודים ממאגרי הדגים של החקלאים, ומניסות אותם היישר לאגמון החולה, שם מחכים להם – הרבה, הרבה דגים.

הציפורים הנודדות של נופי גונן ועמק החולה – מחכות לכם. בואו אלינו בשמחה!



הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן