עונת הנדידה הגיעה

אגמון החולה

20 ספט עונת הנדידה הגיעה

כל שנה מחדש זה מרגש. איך קורה שציפור שיר קטנטנה מרגישה שהאוויר באירופה מתקרר? איך קורה שעוף דורס בגודל בינוני מחליט פתאום לפרוש כנפיים ולעוף דרומה? איך קורה שזוג חסידות שחיות להן יחד בשלווה בעיירה אירופאית מנומנמת, וחוזרות אל הקן שלהן ואל צאצאן יום יום, מחליטות פתאום לעוף יחד דרומה? והעגורים איך הם יודעים? והברווזיים השונים? והשקנאים? איך הם יודעים שהגיע הזמן לעזוב את אירופה ואת אסיה המתקררות במהירות, ולרדת דרומה דרך ארץ ישראל – חלקן אל אפריקה, וחלקן יחליטו דווקא לעצור כאן בארץ שלנו. וחלק גדול מהן יחליט לעצור ולחרוף, או רק לעצור לצורך אכילה ושתייה ואגירת כוחות – דווקא כאן ממש ממש ליד נופי גונן.

למעשה, כבר בדרככם אלינו אל נופי גונן (בתקופת הסתיו והחורף) הרימו מבט אל השמיים היפים – ותראו עשרות ומאות ציפורים עפות בשמיים – עושות את דרכן נאמנה אל יעדן. וכך כל פעם, כל שנה זה מרגש מחדש!

עובדות שכדאי לדעת על נדידת הציפורים

  • לעופות וציפורים רבות – ישנו זמן קבוע שבו הן מתחילות את מסע הנדידה. לא רק יום קבוע, אלא אפילו שעה. אך לא כל הציפורים נוהגות כך, ישנן כאלה שיחליטו שזהו הזמן לנדוד בגלל חוסר במזון למשל.
  • חלק ניכר מהציפורים הנודדות הקטנות יעופו דווקא בשעת הלילה באופן שישמרו על אנרגית גופן טוב יותר. כמו-כן, בלילה הציפורים הקטנות פחות חשופות לאויבים.
  • חלק ניכר מהעופות הגדולים ינדדו בעיקר ביום מכיוון שהם זקוקים לאוויר החם, כדי לדאות עליו.
  • ישנם מיני עופות וציפורים הנודדים הן ביום והן בלילה; מעופן של אלה יהיה מעל הים בלילות ומעל היבשה בשעות האור.
  • אמצעי הניווט של הציפורים הנודדות קשורים הן למיקומה של השמש, הן לזיהוי שדות מגנטיים של כדור הארץ ומינים מסוימים נעזרים אפילו בחוש הריח כדי לנווט.
  • מספר שיטות משמשות לחקר נדידת הציפורים: תצפיות ישירות הן של מקצוענים והן של חובבנים / זיהוי שמע בלילות / סימון עופות בצמידים / מעקב עם משדרי רדיו / מעקב באמצעות מכ"ם.

אנחנו כאן בנופי גונן מאחלים עונת נדידה מוצלחת הן לציפורים והן לחובבי הציפורים! ואין ספק – שלראות אותן חוזרות אלינו, זה מרגש כל שנה מחדש!הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן