נרקיסים בשמורת תל אנפה

נרקיסים בשמורת תל אנפה

04 פבר נרקיסים בשמורת תל אנפה

עמק החולה היפה והפורה, לא תמיד היה פורה כל כך. למעשה, בעבר הלא רחוק – טרם קום המדינה – היו בעמק החולה רק יתושים וביצות. וגם הרבה מלריה. ואז, בשנות ה-50 הוחל בייבוש ביצות העמק. בדיעבד, היה זה עניין חסר אחריות אקולוגית – חשיבה שלא הייתה בה מבט מספיק אל העתיד. אף על פי שכבר אז היו אנשי טבע שהבינו את המשמעויות שעלולות להיגזר מייבוש ביצות החולה, והתריעו על כך.

אי של יופי שנותר

ייבוש הביצות עלה במחיר כבד של היעלמות מינים וזנים רבים של חי וצומח שמילאו פעם את האזור בשפע. שלא לדבר על פגיעה במי הכנרת… אבל זה כבר סיפור אחר. ולעניינו, עם העלמות זני צומח וחי רבים, נעלם גם שפע רב ואין סופי של נרקיסים. והרי כל ילד שמע ויודע שהנרקיס הוא מלך הביצה, כפי שכתב לוין קיפניס בספרו הידוע.

אולם, מתוך השפע הגדול של הנרקיסים שצמחו כאן פעם, נותר אי של יופי – ביצתי ונפלא – במרחק של כ-7 ק"מ מנופי גונן. המקום נקרא: שמורת תל אנפה. ומומלץ מאוד לבקר בו בימות החורף, ולהביט מקרוב במלך הביצה, ולהריח את ריחו המשכר העולה ועוטף מכל כיוון בשמורה.

שמורת תל אנפה
תל אנפה הוא תל לא גבוה במיוחד, העשוי מאדמה בזלתית. שכן, עמק החולה יושב למרגלותיו של הגולן, העשוי ברובו מאדמה בזלתית געשית. האדמה באזור השמורה היא בוצית מאוד, כשריד לביצה שהייתה כאן פעם לתפארה. ובתוך האדמה הבוצית הזו עולה ומשגשג הנרקיס היפיפה. ראש לבן, המעוטר בכתר זהב – בין עלים ארוכים, דקים וירוקים – עומד הנרקיס ומפיץ את ריחו החזק לכל עבר. גובה הגבעול כ-40 ס"מ – כך שאפשר לראות את הנרקיסים למרחוק, ובראש כל גבעול – פורחים להם בין 3 לעשרה פרחים מלכותיים.

בואו להריח ולראות!הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן