נעות ונדות – להקות הציפורים הנודדות בישראל

27 דצמ נעות ונדות – להקות הציפורים הנודדות בישראל

הסתיו הישראלי, הנמצא כעת בעיצומו, אמור היה להעניק מקום חניה זמני ללהקות הציפורים הנודדות, אולם בשל שינויי האקלים, אפשר עדיין לראות מינים רבים של ציפורים החולפות בשמי הארץ. השאלה היא: למה דווקא בישראל.

החסידה הלבנה, העגור האפור, הבז האדום, הנחליאלי הלבן, השקנאי המצוי ועוד מינים רבים של ציפורים נודדות, חולפים מעל ישראל בכל שנה. על-פי ההערכה, חולפות בעונות המעבר מעל ישראל כחצי מיליארד ציפורים, הנודדות מאפריקה לאירופה ובחזרה. מדובר בתופעה ייחודית בקנה מידה עולמי, המתקיימת בהיקף כזה רק במקום אחד – במעבר בין אמריקה הצפונית לדרומית, מעל פנמה.

רוב העופות הדואים חולפים במסלול הנדידה שלהם מעל ישראל,  השוכנת על מפגש שלוש היבשות – אסיה , אפריקה ואירופה. חשבו על צוואר בקבוק, המנקז אליו את תנועת הציפורים הנודדות כולן דרך מעבר הולך וצר. הציפורים הגדולות דואות מעל הים  – שם אין זִרְמֵי אֲוויר. עופות דואים זקוקים לזרמים עולים של אוויר, הנקראים: תרמיקות. העופות הגדולים משתמשים בכנפיהן הפרושות כדי לתפוס את הרוחות המגיעות מן הים. כך יכול עוף דואה להמשיך ולהישאר באוויר באמצעות זרמי האוויר בלבד. אפשר לראות זאת בדאייתן של להקות החסידות העוברות בארץ.

בדרך כלל, משמשת ישראל כנקודה חשובה על מסלול הנדידה, אולם אין זה מסביר את העיכוב המשמעותי והחניה הארוכה של להקות הציפורים בארץ – בייחוד כאשר הן זקוקות לזרמי האוויר החמים כדי להגיע דרומה.

כך או כך, טיילי הצפון זוכים מדי יום, ולאורך כל עונת הסתיו, למראות מרהיבים של להקות ציפורים גדולות, החונות בעמק החולה, בכנרת ובכל שטח פתוח ומקור מים פנוי. ייתכן כי נוכל ליהנות מהמראות היפים על רקע הנופים המדהימים גם בתחילת החורף?הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן