מצודת כ"ח – יופי מהול ברעות גדולה

מצודת כח

26 יונ מצודת כ"ח – יופי מהול ברעות גדולה

כ"ח בגימטרייה = 28. 28 לוחמים נפלו כאן בשעה שניסו לכבוש את המצודה מידי הכוחות הערביים, כדי להחזיר את השקט אל יישובי הסביבה. ממש בקרבת המצודה עומדים שותקים קברותיהם של 19 מהלוחמים שנפלו שם, ועוד אח של אחד מהלוחמים שנהרג במקום אחר בארץ ישראל, באותה המלחמה.

נבי יושע – קברו של יהושוע בן נון?
המצודה נבנתה כחלק ממערך הגנה שהקימו הבריטים בזמן המרד הערבי הגדול, בשנת 1937 – על פני מה שהוא היום הגבול הצפוני של מדינת ישראל עם לבנון. 5 מצודות נבנו באותו הזמן, על-מנת למנוע מכנופיות מאזור לבנון לחדור אל תוך ארץ ישראל.

בזמנו נקראה המצודה נבי יושע, על שם הכפר הערבי שעמד בסמוך לה. ערביי המקום ייחסו את הקבר ליהושוע בן נון. אולם, היהודים מזהים את קברו של יהושוע בן נון דווקא בסמוך לעיר אריאל שבשומרון. אך השם נבי יושע ניתן בכל זאת למצודה.

המבנה של המצודה הפך למודל למצודות נוספות שנבנו אח"כ בארץ. הוא בנוי ממלבן בטון עם חרכים ששמשו לזריקת רימונים, ובאחד מהצדדים שלו צריח מתומן גבוה, שגם הוא מלא מכל צדדיו בחרכי ירי – המכוונים לשטחים שאליהם חרכי הרימונים לא מגיעים – ובכך ישנו כיסוי לכל הצדדים.

בסיס מג"ב ומוזיאון מלא ברוח הרעות
כיום ישנו במצודה בסיס של מג"ב, שאליו אין כניסה לאזרחים. אולם, לצד המצודה בנו את מוזיאון הרעות. שמו של המוזיאון הוא השראה משירו המפורסם של חיים גורי: שיר הרעות – המציג אחווה בלתי נתפסת ואהבה גדולה של לוחמים.

ואכן, זה גם מה שהמוזיאון מציג. סיפורם של הקרבות שהתרחשו באזור, פסל המסמל בדיוק את הרעות, שרוח המוזיאון מנסה להמחיש, חזיון אור קולי ותמונות מהימים ההם. כן קיימת במקום רחבה המשקיפה אל עבר נחל קדש על הקניון התלול ומעורר ההשתאות שלו. נופו של עמק החולה מבהיק גם הוא ביופיו מכאן. והמקום כולו אומר שירה, אומר את שירת הרעות.

מצודת כ"ח – 19 ק"מ בלבד מנופי גונן. יופי מהול בערכים גבוהים וברעות גדולה.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן