מעיין, נחל וטחנת קמח קדומה – עין דבשה

26 יול מעיין, נחל וטחנת קמח קדומה – עין דבשה

מי שמגיע/ה לכפר הנופש גונן זוכה באופן מידי בקרבה למגוון גדול של מקורות מים מרעננים לימות הקיץ החמים. האזור שבו שוכן קיבוץ גונן – כאן בעמק החולה ולמרגלות הגולן – צופן עשרות מעיינות ונחלים.  נספר לכם הפעם על אחד המעיינות הנפלאים ביותר בקרבת קיבוץ גונן, מעיין שלצדו נחל וטחנת קמח שחלק ממנה השתמר במצב טוב כל כך – שבקלות אפשר לדמיין כיצד כל העסק הזה עבד בימים ההם.

נחל דרבשיה
מי שרוצה להגיע אל מעיין דבשה הנפלא זוכה בבונוס נוסף – מסלול קצר על גבי חלוקי נחל בזלתיות ושחורות משחור, שעליהם זורמים נמוכים מי הנחל דרבשיה. אל הנחל מגיעים בנסיעה הממשיכה כ-500 מטרים נוספים אחרי החנייה של עין טינה – עין נוטרה. חונים ליד גשר בטון קטנצ'יק בין הצמחייה, ומשם מתחילים ללכת בתוך המים הנעימים, כאשר הפטל והקנים מלווים אתכם לאורך הדרך היפה. גם סרטנים רבים אוהבים לבלות כאן את זמנם – מראה יפיפה ושובה לב.

טחנת הקמח דרבשיה
לאחר מספר מטרים עם הנחל המפעפע נגיע אל שביל עפר ונעבור במעבר המיועד לחסימת הבקר. כ-100 מטרים אח"כ תגלה אלינו טחנת הקמח העתיקה דרבשיה. טחנת הקמח הזו הייתה כאן עוד מימיהם של העות'מנים בארץ ישראל, ונשתמרה במצב טוב מאוד. כאן מתחברים להם מי המעיין הצלול, וניתן לטבול בהם בכיף מתחת לקשת הבנויה מאבנים ששימשה את הטחנה.

ניתן גם לטפס על גג הטחנה, ולטבול באמת המים שהובילה והזרימה את מי המעיין והנחל לצורך טחינת הקמח בימים עברו. בתחתית המבנה ניתן לראות את הגלגל שטחן את הקמח עצמו, שנתשמר עם גזע העץ שבאמצעו ועם מוטות הברזל שחיזקו את הגלגל למקומו. ממש קל, אם כן, לדמיין כיצד עבדה הטחנה כאן בעבר.

שומרי הנחל
טחנת הקמח הזו שוקמה בשנות ה-80 ע"י חבר קיבוץ גונן, ומטופחת היום ע"י חבורת צעירים שלקחו זאת על עצמה באהבה – שומרי הנחל. וכל האוצר הזה מוקף בצמחיית מים רבה, ופה ושם גם בצל שעושה את השהות כאן לנעימה כל כך, שקשה יהיה לכם לעזוב.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן