מוזיאון האדם הקדמון במעין ברוך

מוזיאון האדם הקדמון במעין ברוך

14 מאי מוזיאון האדם הקדמון במעין ברוך

הכול התחיל לפני המון המון שנים… כמה שנים? בערך 780,000 אלף שנה. מהתקופה הזו ועד לתקופה שלפני 6000 שנה – נמצאו עשרות אבני יד, ששימשו ככלים בידי האדם הקדמון. נמצאו כאן גם גולגולות ומאובנים, כלי חרס וכלי זכוכית וגם שלד של אישה כבת 50 שנקברה יחד עם גור כלבים… מסתבר שכבר לפני המון המון שנים האדם והכלב היו חברים.

בזכות אמנון אסף
כל האוסף הנפלא שמוצג היום לראווה במוזיאון האדם הקדמון שבמעין ברוך – הוא פרי עמל ואהבה רבת שנים של איסוף איטי וסיזיפי – שהחל ע"י נער סקרן. מדובר באיש יקר, ושמו לא תאמינו: אמנון אסף. כן, כן – נראה שאסף לקח עליו את ייעודו האספני ברצינות של ממש.

אמנון אסף היקר שנפטר בגיל 90, לפני מספר חודשים בינואר 2018 – הגיע לעמק החולה עם חבורה של הפלמ"ח ב-1947, ובעת שסיקלו אבנים גילו הוא וחבריו אבנים מיוחדות, שכבר אז הובנה חשיבותם, והם תוארכו כבני 200 אלף שנה.

אסף המשיך את דרכו כפלמח"ניק, ואף חבר לחבריו שהקימו את קיבוץ מעיין ברוך, וכל העת היה ממשיך בזמנו הפנוי ויוצא אל השטחים הקרובים לקיבוץ לחפש מציאות. באזור נמצאו מערות קבורה– שבהן נמצאו חלק גדול מהממצאים המוצגים כיום במוזיאון. בנוסף, נמצאו ממצאים רבים בגשר בנות יעקב.

אוסף כלים אתנוגרפיים – להשלמת התמונה
כדי להשלים את התמונה, ולהסביר טוב יותר למבקרים במוזיאון מה עשו עם הכלים שנמצאו בעמק החולה, ושחיכו להימצא מאות אלפי שנים – הובאו למוזיאון (בראשותו של אמנון אסף ז"ל) עשרות חפצים משבטים החיים כיום בעולם, ועושים שימוש בכלים דומים. באופן זה מתבהר השימוש שנעשה פעם באותם כלים.

כיום פתוח המוזיאון כל יום בין השעות 10:00 ל- 13:30; והוא מזמין אליו יחידים, וגם קבוצות. מוזיאון האדם הקדמון של מעיין ברוך, נמצא כ-16 ק"מ בלבד מקיבוץ גונן. מומלץ מאוד לקפוץ בזמן לתקופה הפריהסטורית, ולחזור אלינו לנופי גונן – לאירוח מודרני ומפנק במיוחד.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן