לנשום נרקיסים בתל אנפה

תל אנפה

28 נוב לנשום נרקיסים בתל אנפה

יופי הנרקיס מרגש כל פעם מחדש. מצד אחד פרח עדין וקטן. ומצד שני גבעול גבוה וחזק יחסית. צבע הפרח הלבן החזק, עם הכתר הצהוב שבאמצעו – בולט ונוכח בכל העוצמה. והניחוח? יש המסוגלים לעמוד בשדה הנרקיסים שעות רק כדי לשאוף לקרבם את הריח המשכר, שמזכיר כנראה אגדות מעולם אחר.

כשבעה קילומטרים בלבד מנופי גונן ישנה שמורה נפלאה ובזלתית – קוראים לה שמורת תל אנפה, ואתם מוזמנים מאוד להגיע אליה בחודשים דצמבר וינואר – עת יופי וריח הנרקיסים ממלאים אותה בעדינות ובעוצמה.

השבר הסורי אפריקאי ותוצאותיו היפות
ארץ ישראל בכלל, ואזור זה של עמק החולה בפרט הם חלק מהשבר הסורי אפריקאי האדיר שחרץ חריץ עמוק, ויצר בקעה ארוכה, שצפונה הוא בתורכיה ודרומה הוא בטנזניה. השבר הסורי אפריקאי עובר בכל ארץ ישראל מצפונה עד דרומה, ובקעת הירדן ועמק החולה הם חלק ממנו. וכאן בעמק החולה נוצרו שלוש גבעות לצד השבר ובעקבותיו, ואחת מהן היא תל אנפה – התל הבזלתי.

שרידים אריכיאולוגים
שמורת תל אנפה, המשתרעת על פני 20 דונמים מכילה הן אתר ארכיאולוגי חביב, אבל גולת הכותרת שלה היא פריחת הנרקיסים המרהיבה של תחילת החורף.  באתר הארכיאולוגי ישנם שרידים של יישובים מכמה תקופות: הכלכוליתית, הברונזה, הפרסית וההליניסטית. נחמד לעבור בין שרידי המבנים – כשכל הטבע הפראי של מורדות רמת הגולן נשקף מכל עבר.

ועכשיו לנשום נרקיסים בתל אנפה
בשמורת תל אנפה יקבלו את פניכם עצי אלה אטלנטית ענקיים ועתיקים. ולמרגלותיהם פזורים בחודשים דצמבר וינואר עשרות נרקיסים. הנרקיסים, כידוע, אוהבים מאוד ביצות, וכזכור תל אנפה הוא חלק מעמק החולה – שהייתה בו פעם ביצה מפוארת, יפה וגדולה – שיובשה בשנות ה-50 של המאה ה-20. אז, מזל שנשארו לנו כמה נרקיסים, מלכי הביצה – להזכיר לנו את היופי הרב שהיה פה פעם,  ולמלא אותנו ביופי הנפלא שיש כאן עכשיו.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן