כפר גלעדי – קודם כל היה אדם

צילום: ד"ר אבישי טייכר

19 אפר כפר גלעדי – קודם כל היה אדם

כשאומרים כפר גלעדי, חושבים מיד על עוצמה, על התיישבות, על חלוציות, על הגנה, על שמירה, על בני אדם אדירים, שהתנשאו ברוחם, והובילו אחריהם עשרות חלוצים וחלוצות לדרך של עבודה עברית, של אהבת הארץ הזו, של אהבה סוערת גם בין החברים. כשאומרים כפר גלעדי – חושבים על סיפורים, שלא משנה כמה פעמים שומעים אותם – רוצים עוד ועוד.

ארגון השומר – קודם כל היה אדם
הזמן הוא תקופות העלייה הראשונה והשנייה, השנים 1881 ועד למלחמת העולם הראשונה. בארץ ישראל מוקמות מושבות, חוות, נוצרת עבודה עברית – מלאה במחלות וקושי, אך גם בשמחה של משפחות חלוציות שומרות מצוות, ושל צעירים וצעירות שהשילו מעליהם כל סממן דתי, והחלו לחיות חיים שונים, מלאים באידאות נשגבות של האדם החופשי, של החלוץ היהודי, שהוא אנטיתזה ליהודי הגלותי, חלש הגוף, והנתון לחסדיהם של הגויים סביבו. לא עוד!  בארץ ישראל – קם לו יהודי חדש!

והנה קמו להן מושבות וחוות של יהודים לפי מודל היהודי החדש, אך הערבים שמסביב לא תמיד שמחים בשכניהם האירופאים החדשים, וכך שוב ושוב תוקפים הערבים והבדואים את היישובים השונים. ומה עצה לכך? הציעו חברים ותיקים בני המושבות להביא שומרים ערבים ובדואים בתשלום, שישמרו הם מההתקפות הקשות, ומגניבת הציוד והמקנה והתבואה.  אך האם דבר זה יאה הוא ליהודי החדש, הלוקח אחריות על גורלו? בוודאי שלא, טענו בתוקף מספר צעירים וצעירות נועזים.

וכך, קם לו ארגון השומר, שסיסמתו הייתה: "קודם כל היה אדם". השומר הוא התארגנות של יהודים ויהודיות צעירים, שתפקידם לשמור על הישובים היהודיים ברחבי ארץ ישראל המפתחת. שמות גדולים נקשרו בארגון השומר: מניה וישראל שוחט ואלכסנדר זייד וטרומפלדור וחנקין ועוד. וגם ישראל גלעדי, שעל שמו קרוי עד עצם היום הזה קיבוץ כפר גלעדי שליד מטולה וקריית שמונה, ניצב על ההר, משקיף על העמק, כ-20 דקות מקיבוץ גונן ומנופי גונן, הנחים בתוך עמק החולה היפה למרגלות הגולן.

מוזיאון השומר, חצר הראשונים וגם אריה שואג
בכפר גלעדי תוכלו לבקר במוזיאון השומר, הממחיש באופן יצירתי ויוצא דופן את סיפורו של ארגון השומר ושל הארגון החבר בר גיורא. כדאי לבקר גם בחצר הראשונים של הקיבוץ, שם מורחבת היריעה גם לסיפורים נוספים של העלייה השנייה – אסמים וסליקים, מחלבה ולולים, לבוש התקופה, כלי נשק ועוד – יישאו אתכם אל התקופה ההיא.  ואם אתם כבר מבקרים בקיבוץ כפר גלעדי, על כל ההיסטוריה והיופי שבו, כדאי לבקר גם בבית הקברות של כפר גלעדי, ולהיזכר גם בסיפורה של תל חי השכנה, ובטרומלפדור ובאריה השואג הניצב מעל קברו – מזכיר תמיד – שרוח ישראל חיה ונושמת, שואגת בעוצמה שאין שנייה לה.

יום עצמאות שמח מנופי גונן!הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן