כמו בתוך ציור – רעיונות לטיול ובילוי בגוש חלב

03 פבר כמו בתוך ציור – רעיונות לטיול ובילוי בגוש חלב

הכפר המירוני גוש חלב מציע למבקריו מראות ציוריים המשתלבים עם טעמים גליליים נפלאים, אווירה רוחנית ומסלולי טיול מרתקים.

ריכזנו עבורכם המלצות מובחרות לדברים שאסור לפספס בעת ביקורכם הקרוב באזור גוש חלב.

התצפית מהגבעה הלבנה

הגבעה הלבנה נמצאת מעל בית הקברות של הכפר, וממנה נשקף נופו של הגליל העליון במלוא הדרו. את הרכב משאירים בחניון וממשיכים בהליכה קלה בסביבה. ניתן לראות מכאן בבירור גם את נופי לבנון, ובקו הגבול, המודגש על ידי המטעים של מרום הגליל, המסתיים ומפנים את מקומם לשטחה של שכנתנו. אם תביטו מערבה, תוכלו לצפות בהר מירון במלוא קומתו, ולידו הר חירם והר אדר, והישובים סאסא, דוב"ב, ברעם, יראון ואביבים. בכיוון צפון מזרח תוכלו לראות את הר החרמון העצום.

בית הכנסת בגוש חלב

חורבות בית הכנסת הקדום מהמאה השלישית לספירה, נמצאים ממש בתוך הכפר, כ 600 מטרים מהדרך הפנימית העוברת בין הבתים אל הבוסתנים. כאן, ליד מעיינות הכפר והנחל, נמצאים חורבותיו של בית הכנסת שנהרס ככל הנראה במאה השישית לספירה.

במהלך חפירות המבנה העתיק, התגלו בו בסיס של ארון קוד, ספספלים ומשקוף המעוטר במוטיבים מן החי והצומח. במקום נתגלתה גם כתובת ארמית "יוסה בר נחום עשה את העמוד הזה ותהא לו הברכה".

כנסיית בוטרוס

במעלה הכפר, מעל הבתים, ניצבת כנסיית בוטרוס או פטרוס. זוהי כנסיה המשמשת את הקהילה היוונית קאתולית החיה בכפר והיא סגורה למבקרים, אך ניתן לטייל בחצרה. למרגלות הכנסייה נמצאים שרידי בית כנסת קדום ומרשים מתקופת בית שני.

קברי צדיקים – לא רק לשומרי מצוות

בגליל העליון קברי צדיקים רבים, וזוהי הזדמנות ייחודית להרגיש את האווירה הרוחנית המזוהה כל כך עם הגליל העליון בעת ביקור בקברי הצדיקים בסביבת גוש חלב. בואודי הנמצא מערבה לכפר נמצא קברו של הנביא יואל בן פתואל, אשר רב הנסתר על הנגלה בנגע לסיפור חייו, ואף לגבי מקום קבורתו. אך חכמים קבעו כי כאן הוא טמון, ובעיקר על פי עדות של רבי חיים וויטל תלמידי של האר"י: בלכתך מגוש חלב צפונה, בבקעה אחת אשר שם, קבור יואל בם פתואל".

רבי מאיר ורבי יצחק טמונים אף הם בגוש חלב, ממש בחצר בית מול הכניסה לכנסיית מר מארון החדשה, בחלקת קבר קטנה. מסתבר כי רבי מאיר היה יותר מאחד, וכי במקום קבור גם רבי מאיר אחר, מוכר לרבים שאינם שומרי מצוות בהכרח, אשר קיבל את הכינוי "בעל הנס". רבי מאיר קצין היה מחכמי צרפת שעלה ארצה בשנת 1211 עם עוד 300 רבנים להקים בית בארץ הקודש.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן