יתרונות השהייה בטבע לגוף ולנשמה

13 פבר יתרונות השהייה בטבע לגוף ולנשמה

באופן אינטואיטיבי יכול להגיד כל אחד שהטבע עושה טוב. הרי זה לא סתם, שגם מתכנני הערים הגדולות, משאירים "ריאות ירוקות" במרחבי העיר. מקומות ירוקים, שהטבע הוא השולט בהם, וזאת לטובת הבריאות. בריאות הגוף וגם הנפש.

אך, כיום אפשר לומר שההבנה כי הטבע מיטיב עם האדם, אינה רק עניין של אינטואיציה. מחקרים רבים מאוניברסיטאות רציניות בעולם – גם מוכיחות זאת באופן מדעי. מוכיחות שהטבע עושה טוב לבריאות.

 • הגברת הפעילות המוחית
  מחקר מאוניברסיטת מישיגן מצא כי הליכה של שעה באזור שבו שולט הטבע הגבירה את הפעילות המוחית בחמישית. באופן דומה, בדקו החוקרים את פעילותם המוחית של אנשים שהלכו במשך שעה ברחובות העיר, ולא מצאו שום שינוי בפעילות שהתרחשה לפני ואחרי ההליכה אחר כך.
 • שיפור בזיכרון לטווח קצר
  במחקר זה, נבדקו גם שתי קבוצות – האחת שהתה באזור עירוני במשך שעה, הקבוצה השנייה שהתה באזור מוקף בטבע במשך שעה. בתום השעה, נבדק הזיכרון לטווח הקצר של נבדקי שתי הקבוצות. באופן מדהים נמצא שהזיכרון לטווח קצר שנמדד, היה טוב יותר ב-20% אצל חברי קבוצת הטבע, מאשר חברי קבוצת העיר.
 • מסוגל למנוע דמנציה
  המחקרים מצאו כי נמצא שיפור קוגנטיבי של 40% אצל ישישים, ברמת סיכון גבוהה לדמנציה, אשר נהגו לשהות או ללכת שעה בשבוע במקום של טבע.
 • הליכה בטבע מונעת וגם עוזרת בטיפול בסוכרת
  החוקרים מצאו כי הליכה קבועה באזורים של טבע מעלה את רמת האינסולין בגוף, באופן העוזר במניעה של מחלת הסוכרת, כמו גם בהפחתת רמות הסוכר אצל החולים בסוכרת.
 • הגדלת רמת האנרגיה בגוף ע"י הפחתת זיהום אוויר
  מכיוון שאזור שבו שולט הטבע, מוקף בירוק, וכידוע הירוק עוזר בהפחתת כמות זיהום האוויר בסביבה, הרי שבאופן אוטומטי גדלה גם הרגשת האנרגיה והחיוניות של הגוף – בזכות שהייה באזור ירוק.
 • שהייה בטבע דומה למדיטציה, ולפיכך מפחיתה לחץ
  מחקר בריטי מצא כי הפעילות המתרחשת במוח בעת שהייה קבועה בטבע, דומה במדדים רבים לפעילות המתרחשת במוח בעת פעילות מדיטטיבית. באופן זה, ישנה הגברה של פעילות מערכת העצבים הפארא-סימפטטית, האחראית על הרגעת המערכות הגופניות שלנו. והרי ידוע שגוף ונפש הולכים יד ביד, אז אם נרגעות המערכות בגוף, הרי שגם רמת הלחץ הנפשי פוחתת.

אז מהי המסקנה מכל המחקרים האלה? המסקנה פשוטה. לא משנה איפה אתם גרים – מצאו את פיסת הטבע הקרובה אליכם, ובלו בה לפחות פעם בשבוע; אם בהליכה, אם בפיקניק, או אם בשיטוט עם הכלב, או הילדים. ומדי פעם, כדי להיטיב עוד עם הגוף ועם הנפש – צאו לנופש במקום שבו הטבע עוטף מכל צד, ואיזה מקום מושלם יותר לעשות זאת – מאשר פינוק אמתי, מכל הכיוונים, בנופי גונן…

 הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן