טיול יום שבת 22.07.2017

10 יול טיול יום שבת 22.07.2017

טיול למקורות הירדן

תאריך: יום שבת 22/07/17
שם המדריך: טל 050-7300901
שעת יציאה: 10:30

נתחיל את הטיול הרטוב בנחל חרמון הבניאס התחתון.

נחל חרמון זורם בתחילתו בכיוון דרום-מערב, וחלקו העליון נושא אופי הררי וקניוני. לאורך 3.5 ק"מ שבין המעיינות לשאר ישוב, יורד הנחל מרום של 390 מ' עד לרום של 200 מ', היינו בשיפוע ממוצע של 5.4%. זה שיפוע חריף למדי, המקנה למימיו עוצמת זרימה ומאפשר לו לחתור לעצמו קניון עמוק, ובו אשדות ומפלים. הגדול שבמפליו הוא מפל הבניאס. היום ניכנס לפינה נסתרת בערוצו.

נמשיך את הטיול לנחל החצבאני שנקרא גם נחל שניר שהוא הארוך שביובלי הירדן. אורכו כ-60 ק"מ, רובם בתחום לבנון.ראשיתו של הנחל במורדותיו המערביים של החרמון, ועל שמו הוא נקרא – שניר הוא אחד משמותיו המקראיים של החרמון. מרום 1,550 מ' יורד הנחל האכזב לעבר העיירה חצביה (שהיא מרכז דתי חשוב לדת הדרוזית, 14 ק"מ מצפון לגבול ישראל). בתחום חצביה, ברום 675 מ', נובעים המעיינות הראשונים של הנחל, והם שהקנו לו את שמו הערבי – חצבאני. מכאן ואילך הופך החצבאני לנחל איתן.  נחפש פינה נחמדה לרחצה לא מסוכנת והליכה רגלית קלה.

לסיום היום הרטוב נבקר  בנחל הדן שהוא הגדול במעיינות השמורה. מעיין זה נחשב למעיין הקארסטי הגדול ביותר במזרח התיכון. מקור מימיו בשלגים הנערמים בחרמון בכל חורף ומחלחלים מתחת לקרקע לעבר המעיינות שלמרגלות ההר. ספיקת המעיינות נאמדת ב-250 מיליון מ"ק בשנה. המעיינות נחשבים יציבים, ללא שינויים חריפים בשפיעה בין חורף וקיץ (להבדיל ממעיינות הנחלים חרמון – בניאס ושניר – חצבאני). המעיין מפיק מים בטמפרטורה נמוכה וקבועה בכל ימות השנה.  ננסה לטבול במים הקרים לאמיצים בלבד.

בתם המסלול למעוניינים ניתן לעצור בקפה הקוקיה שבדפנה לקפה/תה מחמם או לארוחה קלה  המקום מומלץ  ומחירים סבירים.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן