חורבת עומרית וקבר נבי יהודה

חורבת עומרית

25 אפר חורבת עומרית וקבר נבי יהודה

כמו באתרים ארכיאולוגים רבים, גם גילויו של הקומפלקס המקדשי בחורבת עומרית – הוא עניין של מקרה. בשנת 1989 התחוללה שריפה באזור שבין היישובים כפר סאלד ושאר יישוב, ובעת כיבוי השריפה התגלה חלק מקיר של מבנה כלשהו. כבר אז היה ברור שמשהו מסתתר שם; בעיקר כאן על אדמת ארץ ישראל – שעל כל צעד ושעל שוכנת בה חתיכת היסטוריה כבירה משנים שנימה. אולם, לקחו עוד כ-10 שנים עד שהחלו בחפירות של ממש – בשנת 1999.

קומפלקס של מקדש בתוך מקדש
בחפירות נמצאו כמה שכבות של מבנים, שנראה שכולם היו מקדשים. המקדש הראשון תוארך באמצעות פרסקו שנמצא במקום לאמצע המאה הראשונה לפנה"ס. המקדש השני, שנבנה עליו ובתוכו – נבנה כחמישים שנה לאחר מכן, בסוף המאה הראשונה לפנה"ס. והמקדש השני הזה – הוא המקדש הרביעי והנעלם של המלך הורדוס.

יוספוס פלביוס בכבודו ובעצמו כתב על המקדש הזה, וכל שהיה ידוע עליו במשך שנים רבות, הוא שהוא ממוקם על יד הבניאס. וכשנמצא המקדש ב-1999 הייתה השמחה רבה, והמקדש הרביעי של הורדוס (זה שבחורבת עומרית, בקרבת הבניאס) הצטרף לשלושה האחרים המפורסמים שבנה המלך הורדוס: בית המקדש שבירושלים, המקדש בקיסריה והמקדש בסבסטיה שבשומרון.

המקדש של הורדוס שצורף למבנה הקודם שהיה שם – נהרס ברעידת האדמה של שנת 363, ולאחר מכן, נבנתה על חורבותיו ועם השרידים המפוארים שנותרו ממנו – כנסייה. היום, אפשר לסייר באתר ולראות חלקים מכל שלושת המקדשים הללו: עמודים וכותרות מקושטות עד הפרט האחרון. וגם מזבח ובסיס לפסל – ניתן לזהות במקום.

תצפית יפה וקברו של יהודה בן יעקב
בנוסף לכל השרידים של המבנים המפוארים שעמדו שם פעם – אפשר להבחין בקלות גם במה שנגלה שם שריר וקיים: נוף קסום ויפיפה של עמק החולה ומקורות הירדן המזרימים מימיהם הלאה הלאה אל הנהר הארוך, שעושה דרכו בגאון כבר שנים שנימה.

מי שמעוניין לראות עוד חתיכת היסטוריה של ארץ ישראל – מוזמן לסור אל חורשת עצי אלה עתיקים שנמצאת בסמוך לשאר יישוב, ושם לראות את קברו של נבי יהודה. שמיוחס הן ע"י המוסלמים והן ע"י הדרוזים ליהודה בן יעקב. זהו למעשה, אביו של אחד מהשבטים הבכירים ביותר משנים עשר שבטי ישראל, הוא יהודה – שממנו ומאחיו למחצה בנימין – נולדנו כנראה גם אנחנו, היושבים בארץ ישראל כיום.

חתיכות ההיסטוריה המפוארות הללו נמצאות כ-13 ק"מ בלבד מכפר הנופש נופי גונן – כדאי לקפוץ, לגמוע מעט היסטוריה ולחזור אלינו – המחכים לכם בנופי גונן.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן