חגי תשרי בנהר הירדן

24 ספט חגי תשרי בנהר הירדן

הירדן הוא נהר, זהו בעצם הנהר היחידי בארץ ישראל. כל שאר הזורמים למיניהם הם נחלים, יובלים קטנים וערוצים עם זרימה מינורית. אולם, הירדן הוא נהר, ולמה נהר? מפני שאורכו על שלל פיתוליו הרבים מאוד, הוא של 251 ק"מ, שבאופן מפתיע אולי, למי שחשב שהירדן הוא סתם נהר – 251 ק"מ זה יותר מממוצע האורך של נהרות בעולם. וחוץ מזה, רוחבו של הירדן, יכול להגיע גם ל-40 מטרים, באזור הדרומי יותר, באזור הבקעה, החוצץ בינינו לבין ירדן, המדינה. וכל הזרימה הנהדרת הזו של הירדן עוברת כמובן בשבר היפה ביותר בעולם, הוא השבר הסורי-אפריקאי שלנו.

זרימה משתנה לפי עונות השנה
ההבדלים בזרימת נהר הירדן בין עונות השנה – הם גדולים מאוד. הירדן שופע בימות האביב – עת מפשירים השלגים בחרמון, והופכים למים המזינים את נהר הירדן, דרך הנחלים: חרמון, דן ושניר. וגם הזרימה בימות החורף, עת מי הגשמים מזינים את הירדן, ההופך באזורים מסוימים סוער מאוד, ואפילו מקצועני הרפטינג והקייקים חושבים פעמיים לפני שהם מטילים אל תוך זרימתו העזה – את סירותיהם. ואילו הזרימה בקיץ, ובעיקר בשלהי הקיץ והסתיו – עת האדמה כבר יבשה מאוד, מי הגשמים הם רק זיכרון רחוק והשלג של החרמון איננו מפשיר עוד כמעט כלל – הרי שאז זרימתו של הירדן רגועה מאוד, ועומקו באזורים מסוימים אף כה רדוד, שאפשר לחצותו בקלות ברגל.

ירדן אידיאלי של חודש תשרי, כאן ליד נופי גונן
אחד האזורים הנהדרים ביותר של נהר הירדן בשלהי הקיץ ותחילת הסתיו, כאשר חגי תשרי באים אלינו בחגיגיות ובשמחה – הוא באזור קיבוץ גונן. מרחק של דקות ספורות (הן ברכב והן ברגל) מנופי גונן. כאן תמצאו מים רדודים, קרירים בקרבת הגדות המוצלות בצמחייה ירוקת עד, וחמימים במרכז הנהר – במקום שהשמש החמימה עדיין של סוף הקיץ מלטפת ומחממת את המים הטובים. עומקם של מי הירדן באזור גונן מגיעים עד לגובה הישבן בערך, ובמקומות אחרים אפילו עד ברכיו של אדם מבוגר. מה שהופך את הטבילה בנהר הירדן, בקרבת קיבוץ גונן – לאידיאלית לילדים ומשפחות, ממש עכשיו, ממש בסתיו. עם תפוח בדבש, רימון אדום ויונה לבנה של סוכות ושל ראש השנה.

צוות נופי גונן מאחל לכם שנה טובה ומתוקה, וטבילה מרעננת בירדן של שלהי הקיץ ותחילת הסתיו!הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן