המלצה לטיול בגליל העליון – שמורת תל דן

25 יול המלצה לטיול בגליל העליון – שמורת תל דן

שמורת הטבע תל דן היא מהיפות בשמורות הטבע בישראל, ומציעה שילוב מופלא של מים, צמחייה, נוף מדהים ושרידים ארכיאולוגיים קדומים.

מטיילים רבים נוהגים להצמיד לשמורה את התואר "גן עדן" בזכות עושרו המופלא של עולם הצומח. בצל העצים העבותים גדלים המפונקים שבצמחי הארץ, כאלה שזקוקים לתנאים יציבים של מים וקרירות לאורך כל השנה וכאן מקבלים ללא תחנונים מיותרים את מבוקשם. חלקם גומלים לתנאי הגידול המיטיבים בבלעדיות וגדלים בארץ רק כאן, אחרים נמצאים בשמורה בכמות הגדולה ביותר, ויש גם מי שנמצאים במקומות רבים אחרים, אך כאן הם מופיעים במלוא הדרם.

בשמורה נובע נחל דן, הגדול והחשוב במקורות הירדן. שפע המים שלו, שמקורם בשלגי החרמון, הוא המקור להתפתחותה של אחת הערים הגדולות והעתיקות בישראל, העיר דן.

בשמורה קיימים שלושה מסלולי טיול שונים באופיים ובאורכם. במהלך המסלול ניתן להגיע לשרידי העיר הכנענית ליש, שנכבשה על ידי שבט דן בתקופת השופטים.

תל דן, הנקרא גם תל אלקאדי – תל השופט, היה מיושב מאז התקופות הקדומות ביותר מכיוון שהוא יושב בנקודה המספקת לאדם את כל צרכיו הבסיסים: מים, מקום גבוה ומוגן, שטחי חקלאות פוריים מסביב ודרכי מסחר בסמוך. המקום נזכר לראשונה בתנך בספר שופטים בשם ליש. בני שבט דן נאלצו לנדוד צפונה בעקבות לחצם של הפלישתים. הם הגיעו עד לעיר ליש (לשם) צרו עליה וכבשו אותה ובעקבות כך שינו את שמה לדן והתיישבו בה.

בתל ניתן לראות שרידי התיישבות רבים, שהגדול והמרשים בהם הוא החומות והשער העתיק (השער השלם העתיק ביותר בעולם אשר בנוי מלבנים בשיטת הקשתות!). השריד החשוב ביותר שנמצא בתל דן הוא כתובת ובה מוזכר בית דוד, וזו הכתובת החוץ מקראית הראשונה (מאה 9 לפנה"ס) בה מוזכר השם דוד בתור שמו של מלך וכראש שושלת.

התל יושב בתוך שמורת טבע המושקית ממימיו הרבים והנהדרים של נחל דן, אשר הטמפרטורה שלהם קבועה כל השנה.

ישנם דפי הסבר מפורטים ומסלולים מסומנים מהכניסה לאתר כך שלא תוכלו ללכת לאיבוד, ולבסוף תקנחו בטבילה בבריכה טבעית ויפה ותוכלו להנות מהירוק הנפלא שמסביב.לחצו V על הסינון כדי להוסיף/להוריד נקודות עניין

הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן