הכרות מרעננת עם שמורת הטבע נחל שניר

06 אוק הכרות מרעננת עם שמורת הטבע נחל שניר

נחל שניר הוא הארוך מבין שלושת מקורות הירדן, מתחיל את זרימתו בלבנון, ושם הוא נקרא אל-חצבאני. בתחילת דרכו הוא נחל אכזב המנקז את בקעת הלבנון לכיוון מזרח. בצמוד לעיירה הלבנונית אל-חצבייה פורצים המעיינות המזינים את הנחל ומתחילים את זרימתם דרומה לעבר ישראל.

אורכו של הנחל הוא כשישים ק"מ וספיקתו מגיעה עד כ-130 מיליון מ"ק בשנה בממוצע. בתחומי מדינת ישראל חלקו הצפוני הינו שמורה סגורה ואילו בחלקו הדרומי נמצאת השמורה הקולטת קהל. השמורה הסגורה למטיילים משמרת את אופיו הייחודי של החצבאני המתחתר בקניון בזלתי כפי שעושה זאת גם הבניאס.

נחל שניר ונחל חרמון יחדיו מספקים כחצי מכמות המים המגיעה לנהר הירדן. אחרי חורף מוצלח מושך אליו נחל החצבאני חובבי שיטפונות המגיעים לגשר שניר בכדי לראות את הנחל שוצף וגועש.

המסלול כולו נמצא בשמורת הטבע נחל שניר (חצבאני). לאחר התשלום בכניסה תקבלו את עלון השמורה ובו: מידע על הנחל וסביבתו, מסלולי הטיול ומפת התמצאות באתר.

למעוניינים בפיקניק מעמידה השמורה חניון יום מלא בשולחנות ומקומות מוסדרים להדלקת אש. בין מדשאות החניון זורמים להם פלגי שכשוך ושאון המים לבדו יצנן לכם את הגוף. לילדים תהיה זאת אטרקציה נהדרת. בכניסה לשמורה שירותים מוסדרים לנוחיותכם ומזנון שירות. האתר נקי וכיף לטייל בו.

לבחירתכם שלוש אפשרויות טיול בשמורה: המסלול הקצר (מעגלי – מונגש לעגלות נכים ותינוקות), המסלול הבינוני (מעגלי) והמסלול הארוך (אינו מעגלי):

המסלול הארוך מחייב הליכה במים. המסלול הקצר והבינוני אינם מחייבים כניסה למים. מיד אחרי יציאתו של הנחל מגבולות השמורה תוכלו להצטייד במשוט וליהנות משיט קיאקים וסירות נהר (רפטינג) מרענן ומלא באדרנלין עד להתלכדות שלושת הנחלים לנהר הירדן סמוך לשדה נחמיה.

שמורת הטבע מאפשרת לכם להנות, בנוסף למסלולי ההליכה, מתצפית חביבה ונוחה על העופות המקננים בשמורה. עם תחילת המסלול עקבו אחר השילוט לתצפית הציפורים. השביל יוליך אתכם אל רחבת עץ ומחיצה עם חלונות המשקיפים על מאגר מים מכובד. בין הציפורים שתוכלו למצוא "מבלות" במאגר: אנפה אפורה, חסידה לבנה, מגלן חום וקורמרן גמדי. אחרי שזיהיתם את כל הציפורים תוכלו להמשיך לעבר תצפית על נחל שניר, מקום נהדר לקפה, או ללכת לעבר בריכות השכשוך.

לאורך הנחל יש צמחיית גדות מפותחת. במדרון הבזלתי מעל לאפיק הנחל בולטים עצי שיזף מצוי ואלון התבור ושיחי שיזף השיח, בסתיו פורחים חצבים ובחורף פורחות כלניות.

עולם החי בשמורה מגוון וכולל מגוון חסרי חוליות – שפיריות, שפריריות, סרטני נחלים ועוד, וחולייתנים שונים – דגי חפף, שלדגים ואחרים. היונקים בשמורה הם בעיקרם פעילי לילה וביניהם ראויים לציון חזיר בר, דרבן, חתול ביצה ולוטרה – שפלגי המים בצפון עמק החולה הם מקום מחייתה העיקרי בארץ.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן