דרדרה – סיפור על התיישבות

25 מרץ דרדרה – סיפור על התיישבות

עמק החולה ואגם חולה במרכזו היוו במשך שנים רבות מקום של רצון להתיישב, אל מול מאבק עיקש לחיות במקום קשה כל כך למחייה. לפחות, בכל האמור בשנים שטרם קום המדינה, כאשר הביצה היוותה מוקד משיכה למחלות רבות, ולקראת מלחמת העצמאות גברו התקפות הערבים מכל עבר…

יישובים רבים באזור החולה שגשגו ופרחו למרות הקשיים הרבים, וקיבוץ גונן, שבו מממוקם היום כפר הנופש השלו: נופי גונן – הוא אחד מהם. אך, היה באזור יישוב אחר, מוכר הרבה פחות, שדרכו לא צלחה כקיבוץ גונן ויישובים אחרים בסביבה. זהו סיפורה של דרדרה, היישוב היחידי שנוסד ממזרחו של אגם החולה.

יישוב עם מגדל תצפית ומזח לסירה
בשנת 1937 רכשה קק"ל כ-1300 דונמים ממזרח לעמק החולה, תוך הבנה ציונית כי יש צורך לקיים התיישבות יהודית גם בצד המזרחי של העמק, לצורך אחיזה בשטח וגם כשמירה על היישובים שמעבר. אולם בפועל, שימש המקום בשנים הראשונות בעיקר לחקלאות ולמרעה. עד שבשנת 1942 הגיעה חבורה קטנה מהיישוב חולתה, והקימו במקום גם מבנה ומספר אוהלים ומגדל תצפית וגם חומה קטנה שמקיפה.

היישוב הקטן היה ייחודי כל כך ומרוחק משאר נקודות היישוב באזור, לא רק בגלל שהיה בצידו המזרחי של העמק, אלא בעיקר בגלל שהיה זה מעין אי מוקף במים, והאופן היחידי להגיע אליו היה באמצעות סירה. לפיכך, בנו אנשי חולתה גם מזח לעגינת הסירה.

העפלה ומלחמת השחרור
היישוב הקטנטן המוקף במי הביצה – היה עמדת מפתח לקבל מעפילים, שהגיעו יבשתית בעיקר דרך סוריה. משם התאפשר להבריח אותם לפנים הארץ, כך שזהותם תטושטש, והבריטים לא יוכלו להבחין בהם שוב כמעפילים ולגרשם.

בשנת 1947 בזמן מלחמת השחרור הוחלט שבמקום אנשי חולתה יגיעו אל דרדרה חברי גרעין אייל של הנוער העובד, שהיו עולים מבולגריה. החברים הנועזים אכן הגיעו ליישב את הנקודה, והקימו בה ביצורים מסביב ובונקר בפנים. עם התקדמות מלחמת השחרור הצטרפו גם אנשי חטיבת כרמלי לתגבר את אנשי היישוב האמיצים, שאיבדו בקרבות הקשים שלושה חברים.

גשר על פני מים ושלוות אקליפטוסים
ב-1949 עזבו חברי אייל את המקום, והקימו את קיבוץ הקבע שלהם בשרון, ליד קלקיליה. לאחר מכן, נעשו עוד ניסיונות ליישב את המקום, אך כאשר הוחלט על ייבוש הביצות ב-1952 – הוחלט להיפרד כליל מהחלום להקים שם יישוב, ובמקום הוחלט להקים היאחזות נח"ל. אבל ב-1954 נזנח גם רעיון זה, ורק מוצב צבאי נותר שם לשמור.

הכניסה לדרדרה נמצאת כ-10 ק"מ בלבד מנופי גונן. כיום, ניתן להגיע למקום יבשתית, לא עוד בדרך לא דרך עם סירה בביצה אכולת יתושים והפגזות. ניתן לראות גשר על פני מים, ולצדם שלוות אקליפטוסים, וגם את הביצורים והבונקרים, אנדרטה ושלטים המספרים את הסיפור שהיה; במקום הזה שחקלאות וגבורה וקרבות – משמשים בו בערבוביה ציונית יוצאת דופן.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן