גיא אוני וחוות העלמות – בעקבות סיפוריה של שולמית לפיד

05 יונ גיא אוני וחוות העלמות – בעקבות סיפוריה של שולמית לפיד

קראתם את "גיא אוני" מאת שולמית לפיד? רחוב המייסדים המשוחזר במושבה הוותיקה יסוד המעלה הוא רחוב מרוצף ורחב ידיים ובו אווירה של כפר צרפתי. לאורך הרחוב הוצבו שלטי הסבר לצד הבתים בהם מסופר על המתיישבים הראשונים שגרו שם.

שולמית לפיד נולדה בתל אביב. אביה הוא דוד גלעדי. בעלת תואר במזרחנות מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בעברה יו"ר אגודת הסופרים העבריים בארץ ישראל. אם שמה נשמע לכם מוכר, זהו לא מקרה – לפיד פרסמה ספרים, ספרי ילדים, מחזות וסיפורים קצרים. בשנת 2012 נחשף כי עבדה תקופת מה בשירות המוסד, ולקחה חלק בפעילות חשאית‏. שולמית היא גם אשתו של העיתונאי, חבר הכנסת והשר לשעבר יוסף טומי לפיד ז"ל, ואמו של יו"ר מפלגת יש עתיד – יאיר לפיד.

שולמית עסקה בכתביה בעיקר בסוגיות חברתיות-פולטיות, כמו: המחזה הזוכה בפרס סטימצקי – רכוש נטוש, ספר המופת ההיסטורי, הנלמד לקראת מבחני הבגרות בספרות – גיא אוני וחוות העלמות. יכולתה להפיח חיים באמצעות חיבור בין עובדות היסטוריות וביוגרפיות אנושיות הפכו אותה לאחת מהסופרות הציוניות הידועות מתקופת לפני קום המדינה ועד היום.

הספר הידוע ביותר של לפיד הוא "גיא אוני", המספר על אנשי העלייה הראשונה, מייסדי המושבה ראש פינה. ספר ההמשך, "חוות העלמות", עוסק בין היתר בגיבורי "גיא אוני" ובגיבורים נוספים בתקופת העלייה השנייה, שהיוו חלק מ"חוות העלמות" להכשרת נשים לחקלאות סמוך לחוות כנרת. כמו כן כתבה מספר ספרי ילדים, ואת מילות השיר "רוזה מרציפן" שהלחין שלמה גרוניך.

בחופשה הקרובה שלכם בכפר הנופש נופי גונן, מוזמנים לקפוץ ולפגוש מקרוב את המקומות ההיסטוריים המרגשים, המוזכרים בספריה של לפיד, לבקר בנקודות המרגשות המתוארות לפרטי פרטים ולהתחבר לשורשים.

כמו כן, תוכלו ליהנות מטיול ברחוב המייסדים, לשתות קפה – או קאהווה, כפי שקראו לו בימים ההם – ולאתר את המקומות הנזכרים בספרות היפה, שנחשבת לעתים לבדיונית, אך מושתתת בדרכה על יסודות החברה הישראלית.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן