אל הפרא – חוויות טבע שאסור לפספס בגליל העליון

03 פבר אל הפרא – חוויות טבע שאסור לפספס בגליל העליון

הגליל העליון הוא יעד אהוב לטיולים ופעילות בטבע. היציאה מהעיר מחדדת את החושים וחושפת את המטיילים למראות שבמשך השנה רבים מאתנו רואים רק בסרטי טבע בטלוויזיה. בכל עונות השנה, אך במיוחד בסתיו ובאביב, מומלץ להצפין לגליל העליון, ולחזות בהתחדשות הטבע במגוון דרכים וסגנונות.

עדר היחמורים בעמק החולה

סיפורו של עדר היחמורים הפרסיים, רועה בשמורת החולה, נשמע כמו סרט הוליוודי. היחמור הוא אחד מאוכלי העשב הנפוצים, שמלאו את הארץ במאה ה-19. לאורך השנים, נכחדו היחמורים, ולאחר כמה עשורים, בראשית המהפכה החומייניסטית באיראן, הובאו היחמורים לארץ והועברו לשמורת החי-בר בכרמל. לאחר קליטתם בשמורה, שוחררו היחמורים לטבע בגליל המערבי ובהרי ירושלים. לאחר הצלחת מבצע נועז זה, הוקמו עדרים נוספים של יחמורים. אחד מהעדרים מצא את ביתו בשמורת החולה. כיום אי אפשר לדמיין את השמורה הזו ללא דיירי הקבע שלה.

מערות וגולגולות בנחל עמוד

הכניסה לפתחה של מערת נחל עמוד, נישאת לגובה של כ-30 מטרים מעל לנחל. בעבר, היה פתח המערה בגובה מי הנחל, אך עם השנים נסוגו המים וכיום לא קיים שביל המוביל אל המערה, ולכן הכניסה אליה אסורה. המערה התגלתה בשנת 1961 על-ידי צוות ארכאולוגים יפנים, שחשפה שרידי אדם מהתרבות המוסטרית (כ-60,000 שנים טרם כתיבת דברים אלה). לאחר שלוש שנים, בעקבות הצלחתם, שבו חברי המשלחת למערה וחשפו עוד תגלית חשובה – שלד של גבר שנקבר כשהוא שכוב על צדו ומכווץ.  בשל מחסור בחלקים מסוימים בעצמות הגולגולת, התקשו המדענים לקבוע את התקופה שבה חי האיש. החידה נפתרה כ־30 שנים לאחר מכן. בחפירות נוספות במערה התגלו ממצאים נוספים, שנשאו את מאפייני האדם הניאנדרטלי: לסת תחתונה מסיבית, היעדר סנטר ונקב אליפטי בבסיס הגולגולת, במקום שבו היא מתחברת לעמוד השדרה. מעניין איך נראו החיים בתקופתו.

שמורת הטבע נחל דן

שמורת דן מציעה שפע של אטרקציות בטבע הפראי, אולם דווקא עץ, המזכיר במשהו את העץ מסיפורי א.א.מילן על פו הדוב, הפך לאטרקציה לילדים בטבע. למתעניינים, "עץ פו הדוב" הוא, למעשה, עץ גדול וחלול, שבו אפשר לשחק ולהציג את עלילות הדוב האהוב.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן