אחוזת דוברובין – עבודה עברית מלאה ברוח, עוז ואהבה

צילום: Tomer hu

19 אפר אחוזת דוברובין – עבודה עברית מלאה ברוח, עוז ואהבה

על רבי עקיבא, שמעו כמעט כולם. איש בור ועם הארץ, שלא ידע קרוא וכתוב. עבד כרועה צאן אצל אחד מעשירי הכפר, כשפתע בגיל 40 עלה רצונו ללמוד קרוא וכתוב. וכך, כמים המטפטפים לאיטם בתוך סלע קשה, ויוצרים אט-אט חור, המעמיק ומעמיק בסלע עוד ועוד – הצליח רבי עקיבא לקרוא ולכתוב. ולמד. למד עוד ועוד – עד כי הפך אחד החכמים הגדולים ביותר שנודעו בעם ישראל.

יואב דוברובין – אהבת ארץ ישראל מכף רגל ועד ראש
אמנם לא נמצא קשר בין רבי עקיבא לאחוזת דוברובין, הממוקמת ליד יסוד המעלה, כ-20 דקות בלבד מקיבוץ גונן ומנופי גונן; אולם, סיפורו של יואב דוברובין, שהיה לפני כן, אנדריי קאריליץ' דוברובין – דומה באופנים מסוימים לסיפורו של רבי עקיבא.

אנדריי קאריליץ' דוברובין, נולד בשנת 1831 באזור נהר הוולגה שברוסיה, וגם הוא היה רועה צאן, שלא ידע קרוא וכתוב. אולם, אחד מהאיכרים הזקנים באזור, הסכים תמורת פת לחם שנתן לו אנדריי – ללמדו לקרוא. וכך, למד אנדריי, והספר היחידי שנמצא לו לקרוא היה התנ"ך. סיפור הדרך, הביא את אנדריי להצטרף לכת הנוצרית:  הסובוטניקים – נוצרים שלקחו על עצמם מצוות יהודיות רבות, כמו גם שמירת שבת. ובעודה ממשיכה דרכו של אנדריי, פגש במאיר דיזינגוף והלל יפה, ושמע סיפורי עלייה והתיישבות בארץ הקודש.

למשמע סיפורים אלה, לא היסס אנדריי – עבר עם משפחתו הגדולה בת 13 הנפשות גיור, שינה את שמו ליואב דוברובין, ובשנת 1903 בהיותו בן 72 – עלו הוא ומשפחתו ביחד עם ספר תורה לארץ ישראל. בארץ ישבו בתחילה בחדרה, אחר כך ליד יבנאל, עד שעברו ליסוד המעלה, שהייתה מושבה שומרת מצוות.
דגם אירופאי משוכלל
בשנת 1895 הקים הברון רוטשילד מספר חוות בדגם אירופאי ליד יסוד המעלה: בית מגורים, מבנה למטבח, מחסני ציוד ותבואה, רפת ובאר סביב חצר פנימית. ומסביב למבנים – כרם ופרדס, גינת ירק, שדות ועוד. מספר משפחות איכרים ניסו להתיישב בחווה, אך המלריה והריחוק היחסי מהיישוב גרמו לכולם לעזוב. וכך, לאחר שגם יואב ורחל דוברובין סבלו ממותם של ארבעה מבני משפחתם – הראו גם הפעם רוח חלוצית מדהימה, ורכשו את החווה ב-1909.

יואב דוברובין עצמו, התגורר בחווה עד יום מותו בשנת 1935, בהיותו בן 104. בשנת 1968 הורישו נכדיו של יואב את החווה לקרן קיימת לישראל. וכיום משמש המקום כמוזיאון, המספר את סיפורה של המשפחה, ושל שאר חלוצי האזור.
פינת הדגל של השימור בארץ"
כיום נחשב המוזיאון כספינת הדגל של השימור בארץ. תוכלו לבקר במבני החווה, ולראות אפילו את הריהוט והציוד החקלאי. תוכלו גם לראות את הנפחייה של יסוד המעלה, שהועתקה אל החווה, ודרכה תלמדו עוד על היסטורית ההתיישבות המדהימה של האזור. בסרטון אור קולי, תוכלו להיכנס אפילו יותר לחוויית הזמן ההוא… זמן של מלריה, ועבודה עברית מלאה ברוח, עוז ואהבה.

האתר פתוח בשעות 10:30 עד 16:00 בימים שני – חמישי ובשבתות.
בימי שישי מהשעה 10:30 עד 14:00הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן