"אבן מאסו הבונים, הייתה לראש פינה"

20 יול "אבן מאסו הבונים, הייתה לראש פינה"

ב-1878, מספר שבועות לפני שנוסדה פתח תקווה, הוקמה לה מושבה אחרת, רחוקה ממנה מאוד, למרגלות הר כנען שבגליל העליון, היא המושבה: גיא אוני. גיא אוני הוקמה ע"י 17 משפחות שיצאו את תחומי החומה של צפת, כדי להקים יישוב חדש, ולעבוד בו את האדמה. נמאס להם להתפרנס מכספי החלוקה, והם החליטו להיות חלוצים. אך עבודת החלוציות הביאה אתה גם הרבה מחלות ועוני, ותוך זמן לא ארוך חזרו רוב המשפחות הללו בבושת פנים אל העיר צפת, שזו לא ששה לקבלם במאור פנים, לאחר ה"בגידה" בכספי החלוקה. רק 3 משפחות נותרו בגיא אוני, ושרדו את המחלות, הקור והחום – עד שיום אחד ב-1882 הצטרפו אליהם עוד משפחות של עולים חדשים מרומניה, ולאחר מספר חודשים הצטרפו עוד משפחות… וכך, הפכה לה גיא אוני למושבה של ממש בגליל העליון, וגם שמה שונה לשם בעל צליל עברי יותר, הנסמך על פסוק מספר תהילים: "אבן מאסו הבונים, הייתה לראש פינה".

חותמו של הברון רוטשילד
ב-1883 גם הברון רוטשילד הצטרף לחגיגה, ותרם הרבה מאוד כספים, וגם שיכן שם את פקידיו ששלטו ביד רמה בכל המתרחש במושבה, לשמחתם של חלק מהתושבים ולמורת רוחם של אחרים. חותמו של הברון רוטשילד נראה היטב בראש פינה עד היום. כאשר תכנסו היום לרחובה הראשי של ראש פינה ההיא הישנה, תבחינו באבני הדרך הקטנות, המרצפות את הדרך הראשית והסמטאות היוצאות ממנה. תוכלו לבקר גם בבית הכנסת שבנה הברון רוטשילד למתיישבים. אפשר לסור גם לבית הפקידות, שבו ישבו פקידי הברון, ושם לחזות במופע אור קולי, שיעניק לכם הסבר על ראש פינה. גם אל בית המורה אפשר להיכנס, ולראות את ה"בית האמריקאי" וגם את בית המלון הישן ביותר בראש פינה והאזור כולו מסוף המאה ה-19. מי שרוצה לחלוק כבוד למתיישבים הראשונים, מוזמן לסור גם אל בית הקברות ההיסטורי.

מסעדות וגלריות אמנות
לאורך הרחובות הישנים, כשהבתים האירופאים מקשטים אותם מכל עבר וההרים הירוקים של הגליל העליון מביטים מלמעלה על המושבה השקטה והיפה – מפוזרות הים מסעדות רבות השוות לכל חך; יש מסעדות גורמה לאניני טעם וישנן גם פלאפליות וסושיות טעימות ועממיות. בין המסעדות וחלונות הראווה תמצאו גם לא מעט גלריות וחנויות לאמנות – חלקן הגדול מעשה ידיהם של תושבי ראש פינה, שכנראה מביאה אתה עד היום את הגוון האירופאי-הציורי שלה אל תוך חיי המתיישבים שלה.

ראש פינה, 24 ק"מ מנופי גונן – קפיצה אל הפנינה של הגליל העליון, מלאת התרבות וההיסטוריה, וחזרה אל השקט של הקיבוץ.הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן