אביטל ובנטל

הר אביטל

25 אפר אביטל ובנטל

הגולן הבזלתי והגבוה מזמן שתי תופעות טבע מדהימות: האחת הרי געש והשנייה תצפית מ-ד-ה-י-מ-ה. ההרים אביטל ובנטל, הקרובים לקיבוץ מרום גולן, במרחק של 20 ק"מ בלבד מכפר הנופש נופי גונן – מזמינים אתכם לבקר בהם. תצפית ומכון וולקני וגם בונקר מבוצר ופסלים ואפילו בית הקפה הגבוה ביותר במדינת ישראל.

הר בנטל (חלק א') – תצפית ובונקרים מבוצרים
אז, איפה נתחיל? נתחיל בהר בנטל. הר שגובהו 1171 מ'. ההר הגעשי הזה ממרום גובהו מאפשר מבט נרחב על נוף מהמם ביופיו. עמק החולה וגם הרי הגולן, דרום לבנון וגם חלק מסוריה – נגלים מההר הגבוה הזה במלוא יופיים והדרם.

אך, לא זו החוויה היחידה בהר בנטל. ההר הזה היווה במשך השנים הקשות שבין סיפוח הגולן ב-1967 ועד מלחמת יום כיפור שב-1973 מקום קשה מנשוא לתושבי הגולן החדשים, שבאו להתיישב וליישב את הארץ. וכאן, נבנו בונקרים מפותלים כדי להגן על התושבים האמיצים והחיילים המגנים עליהם בחירוף נפש. הבונקרים ששופצו היטב – מהווים מקום מושלם למעבר במבוך שנוצר שם- בין קיר מבוצר למשנהו, בין מנהרה מלאת שקי חול לשנייה. אולי מעט מהתחושות שעברו כאן על החיילים – יכולות לעבור גם אל מי שבוחר ללכת כאן היום בשלווה, בימים האלה שהכול שקט מסביב.

 

הר בנטל (חלק ב') – מאגר מים, פסלים ובית קפה

אל פסגת הר בנטל ואל המוצב – פשוט מאוד להגיע. הרכב מטפס עד למעלה ממש, ושם מחנים. מביטים סביב-סביבה מהתצפית, מזנקים אל הבונקר והמחילות, וגם מתרשמים מפסלי הברזל המקשטים את האזור.

ואז, אפשר לעשות שני דברים: האחד לרדת בירידה תלולה אל עבר מאגר בנטל היפה (וכדאי שיחכה לכם רכב למטה, שיחזיר אתכם את העלייה הלא פשוטה), ואפשר גם ללכת אל בית הקפה הגבוה ביותר במדינת ישראל, בעל השם המקורי: קופי ענן. שמתכתב בהומור חינני עם שמו של מזכיר האו"ם קופי אנאן, אך הוא אכן בית קפה בתוך ענן… כי גבוה שם, והעננים אוהבים מאוד לטפס לשם יחד עם מי שרוצה לאכול סעודה חלבית טובה, או לשתות קפה אל מול הנוף המהפנט של הצפון הירוק.

 

הר אביטל – פארק וולקני
הר אביטל הסמוך להר בנטל מתנשא לגובה של 1204 מ', אבל לפסגתו לא ניתן לטפס, שכן המקום הוא שטח צבאי סגור. מה שכן, כדאי להגיע אל חלק נמוך יותר שלו, כדי ללמוד על ההתרחשות הגעשית המרתקת של רמת הגולן. המקום המדובר: פארק וולקני הר אביטל, היה פעם מחצבה, שגילתה בחפירות שהיו בה שכבות שכבות של גילויים מרתקים ומרעישים וגועשים – על ההתרחשויות הגעשיות של רמת הגולן. אפשר לבוא, לראות וללמוד כאן הרבה מאוד.

וקוריוז קטן לסוף – כדאי להגיע לכאן עם מצפן קטן, ולראות איך הוא משתולל מכל אבני הבזלת שמסביב, שמשגעים אותו ופשוט גורמים לו… "לאבד את הצפון".הזמנת חדרים אונליין

הזמנת חדרים אונליין הזמינו עכשיו

דילוג לתוכן